srijeda, 24. listopada 2018.

Pilav - običaji oko zasnivanja porodice

Nekoliko dana ili sedmica nakon svadbe priređuje se posebna vrsta veselja koja se zove pilav. Oni koji taj običaj pamte pričaju o njemu... thumbnail 1 summary

Nekoliko dana ili sedmica nakon svadbe priređuje se posebna vrsta veselja koja se zove pilav. Oni koji taj običaj pamte pričaju o njemu kao o vrsti veselja uz muziku i igru. Pilav traje tri dana, počinje u srijedu poslije podne namaza i završava se u petak poslije  jacije  namaza.
Mehteri svirajući zurne, ćemane i  bubnjeve  hodaju  selom, bivaju darivani novcem i pozivaju zvanice da dođu u kuću mladenaca. Za zvanice se u kući priprema gozba, obično se za žene priprema ručak u petak popodne, a zamuškarce je namijenjena večera četvrtkom navečer. U srijedu se mlada ukrašava kanom, kojom joj mlade djevojke boje prste na rukama i nogama.

Tom prilikom dvoje male djece drže svijeće kako bi se proces mogao obaviti i po mraku, a treće malo muško dijete djevojke štipaju, a mlada baca u zrak i ponovo ga hvata ne bi li zaplakalo i na taj način simbolično doprinijelo tome da i mladenci imaju potomstvo. Naročito je zanimljiv treći dan pilava, koji je između ostalog obilježen i izdvajanjem mladenaca u tzv. đerdek,  odvojenu  prostoriju  u  koju  je  mlada  odvedena ranije i pokrivena je duvkom (posebnom ukrasnom tkaninom koju je kupio đever).

Ona tako čeka mladoženju koji ima naročito težak zadatak – on  mora  da  se probije kroz gomilu muškaraca iz sela koji ga  „tuku“  jastucima  ili  nekim  drugim predmetima. Jedan od posljednjih pilava na ovim prostorima upriličen je u mjesecu junu 1978. godine u mjestu Kovačevići, a bio je to pilav Bešić Velije i Bešić Sadete, rođene Muratović   (iz   Jusića).   Tradicija održavanja pilava danas  je  izumrla,  a  o njoj  danas  pričaju  samo  stariji  koji  se svega sjećaju i koji su je i sami prakticirali.

Autori: Munir KAHRIMANOVIĆ, prof.  i Dr. sc. Jusuf OMEROVIĆ

Nema komentara