srijeda, 24. listopada 2018.

Tradiocionalne kuće sjeveroistočne Bosne

Nakon što je prvi put predstavljena postavkom u Galeriji Mandžić u Tuzli (otvorena  25.  avgusta  2014.  godine),  Zavodova  izložba  ... thumbnail 1 summary

Nakon što je prvi put predstavljena postavkom u Galeriji Mandžić u Tuzli (otvorena  25.  avgusta  2014.  godine),  Zavodova  izložba  tradicionalne  stambene arhitekture „Kuća sjeveroistočne Bosne“ je izašla iz Tuzle i krenula na put širom Tuzlanskog kantona, a evo i šire. 
Naime, u okviru manifestacije „Dani povelje“, Srebrenik 2015. godine, Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK je u saradnji sa Centrom za kulturu i informisanje Srebrenik, upriličio izložbu "Kuća sjeveroistočne Bosne" u Srebreniku. Izložba je postavljena u galeriji Centra za kulturu i informisanje u Srebreniku, 12. februara 2015. godine, dok je svečano otvaranje izložbe, ali i cjelokupne manifestacije priređeno u nedjelju 15. februara 2015. godine.

Autorica izložbe „Kuća sjeveroistočne Bosne“ je vanjska saradnica Zavoda, mlada arhitektica Tijana Veljković. Za koncepciju izložbene postavke u Srebreniku bio je zadužen Semir Hadžimusić, stručni saradnik za kulturno-historijsko naslijeđe.
Postavka  se  sastoji  od  sedamnaest  izložbenih  panoa;  na  deset  panoa  je predstavljeno deset tradicionalnih bosanskih kuća s područja Tuzlanskog kantona, dok su na sedam drugih panoa data stručna objašnjenja o tipovima ovih kuća (kuća nad magazom, spratna kuća, spratna dimalučara, kuća sa čardakom među rogovima), materijalima od kojih su građene (drveni pokrivač –šindra, biber crijep –kopitar, blatni malter,  kameni zid, ćerpič, zemljani i drveni zid) i druge zanimljive pojedinosti. Također, izložbena postavka panoa obogaćena je i sa dvije makete tradicionalnih kuća.

U pitanju su „Suljagića konak“ u Špionici, općina Srebrenik i „kuća Mare Popović“ u Gračanici,  općina  Gračanica,  obje  proglašene  nacionalnim  spomenicima  Bosne  i Hercegovine. Treba reći da su makete izradili vrijedni učenici JU MS Građevinsko -geodetske škole u Tuzli.

Partner Zavodove izložbe u Srebreniku bio je Muzej Istočne Bosne Tuzla, koji je u okviru iste priredio svoju postavku tradicionalne bosanske sobe (sto peškun, stolice peškun, serdžada, mangala, rafa ugaona, stalak za cvijeće, sahan, buhurdar, ibrik, pribor za kahvu...). Za ovu postavku bila je zadužena Vesna Isabegović, muzejski savjetnik Muzeja istočne Bosne Tuzla.

Izložbu je u ime Zavoda otvorio prof. dr. Nusret Mujagić, dipl. ing. arh. iz Živinica, a na izložbi su prisustvovali i predstavnici Zavoda: Benjamin Bajrektarević, direktor, kao i Rusmir Djedović, Milica Petrović i Semir Hadžimusić, stručni saradnici.U organizaciji JU Muzej Tešanj i JU Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, u Tešnju je u subotu 8. avgusta otvorena  izložba  „Kuća  sjeveroistočne  Bosne".  Izložba  je  organizovanau  sklopu manifestacije „Ljeto u Tešnju 2015", a postavljena je u Eminagića konaku u Tešnju, upravo pravom mjestu i ambijentu za ovakvu izložbu.

Izložba je ovog puta upotpunjena sa devet maketa (sedam novih), pomoću kojih posjetioci mogu imati i egzemplarni uvid u izgled onih starih kuća koje su prikazane na panoima. Za izradu maketa bili su ponovo zaduženi učenici srednje Građevinsko-geodetske škole iz Tuzle, koji su poslije izradili i desetu maketu tako da se izložba u cijelosti kompletirala.

Za koncepciju ove postavke u Tešnju bili su zaduženi Almir Mutapčić, Munisa Kovačević i Semir Hadžimusić, stručni saradnici Zavoda. Pored toga posjetiocima izložbe je podijeljena nova izložbena afiša koja je po uzoru  na  katalog,  netom  prije izrađena.

Na svečanom otvorenju izložbe prisutnima su se obratili prof. dr. Mirsad Kunić, vanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Tuzli, Benjamin Bajrekterević, prof.,  direktor  Zavoda  i  Ernad  Prnjavorac,  prof.,  direktor  JU Muzej Tešanj. Prema riječima Ernada Prnjavorca, ova izložba svakako nam koristi da bolje upoznamo i navike naših predaka, kako od onih u oblasti građenja pa sve do onih higijenskih.

Posebna prednost ove izložbe je što posjetioci na osnovu maketa imaju možese reći 3D uvid u način građenja kuća. Benjamin Bajrekterević, direktor Zavoda istakao je kako je prilikom pripremanja ove izložbe bilo puno posla kako bi se sve pojedinosti oko ovih građevina našle na jednom mjestu. Panoi i makete čine svakako prve dvijefaze  ovog projekta, a završna faza će biti publikacija koja će na jednom mjestu objediniti: panoe, makete i izložbe širom naše zemlje. Prof. dr. Mirsad Kunić, govoreći o izložbi usporedio je stare kuće koje su dio tzv. narodne arhitekture sa usmenom književnošću jer su i one kao  djela  usmene  književnosti  nastajala  u  jednom  kolektivnom  zamahu (graditeljskom), a onda su se pojedine izdvajale na osnovu nekih posebnosti po kojim su  se  isticale.

Vidimo  da  na  njima  nema  pretjeranih  ukrasa,  bio  sam  krajnje  slobodan usporediti ih sa sevdalinkom koja je naš krajnje pojednostavljen usmeni lirski oblik, istakao je prof. Kunić. Isto tako prof. dr. Mirsad Kunić se osvrnuo na unutrašnjost, narodni duh ovih kuća, te tom prilikom citirao i jedan esej Skendera Kulenovića, koji je rađen kao predgovor za čuveno djelo Avde Hume „Grozdanin kikot".

Zavodova izložba u Eminagića konaku u Tešnju ostala je otvorena mjesec dana, a nakon Tešnja izložbena postavka „Kuća sjeveroistočne Bosne“ ponovo je nastavila put po Tuzlanskom kantonu (Lukavac, Banovići, Živinice).
Autor: Semir Hadžimusić

Nema komentara